2017/03/28 07:25:40
Son Makaleler
Buradasınız: Anasayfa » Haberler » voyager 1

voyager 1

Voyager 1 uzay aracı, NASA tarafından fırlatıldığı 5 Eylül 1977‘den bu yana hizmet vermeye devam eden 815 kiloluk bir insansız, dış Güneş Sistemi ve ötesi uzay sondasıdırJüpiter ve Satürn‘ü ziyaret etmiş, bu gezegenlere ait uyduların detaylı fotoğraflarını elde eden ilk sonda olmuştur.

Güneş‘ten ve Dünya‘dan diğer uzay sondalarından daha hızlı bir şekilde ayrılmakta olan Voyager 1Yeryüzü‘nden en uzakta bulunan insan yapımı nesnedir. New Horizons Dünya’dan Voyager 1′e oranla daha büyük bir hızla fırlatılmış olmasına rağmen, Voyager 1‘in yolu üzerinde yararlandığı kütle itiminden yararlanamayacağı için hiçbir zaman onu geçmeyi başaramayacaktır.

28 Kasım 2008 tarihine göre Voyager Güneş‘ten 16.19 milyar km (9,4 milyar mil) uzaklıktadır ve Heliosfer’e girmiş durumdadır. Neticede Heliosfer’i geçtiği zaman Voyager 1 fonksiyonlarını hala südürürse bilim insanları onun intersteller medium’daki (astronomların, gaz ve tozun kapladığı intersteller space verdikleri isim) konumunun doğru ölçüsünü alacaklar. Bu mesafeden Voyager 1’den sinyalin Jet İtici Güç Laboratuvarı merkezine ulaşması 13 saat alır.

Voyager 1’in birinci görevi Jüpiter ve Satürn gezegenleri ve onların ortak ayları ve halkalarıydı. Onun şimdiki görevi ise Güneş fasılası ve Güneş rüzgar partikül ölçümü ve intersteller medium’dur. İki Voyager roketi de üç radyo izotoptermoelektrik jeneratörler ile güçlendirilmiştir. Şimdi, Dünya ile olan haberleşmeyi en az 2020 yılına kadar tutacak gücü oluşturması bekleniyor. Üzerinde bulunan altın kaplama plakada Güneş Sistemi‘nin bulunduğu yer ve Dünya üzerindeki tüm dillerden oluşan bir selamlama ses kaydı bulunmaktadır. Ancak insanlık 2010’nun Mayıs aylarında uzaydan gelen farklı frekanslara tanık olmuş ve bu nedenle de Hawking‘in “Uzaylılar dostumuz olmayabilir ve başımıza büyük dertler açabilir” şeklindeki sözlerini akla getirmiştir.

 

21 Ağustos 2012 tarihi itibariyle, Voyager 1 dünyadan 18,156 milyar kilometre uzaklıkta bulunmaktadır ve Güneş Sistemi’nden çıkmak üzeredir. Bu süreçte Güneş’ten kopan parçacıkların hareketlerinde bir değişim tespit edilmiştir. Voyager 1’in Güneş Sistemi’nden tamamen çıkıp yıldızlar arası alana geçiş yapmasına az kaldığı bildiriliyor[1].

Hakkında Emrecan ÖZKÖK

Site Sahibi - Kurucu msn:emrecanozkok@hotmail.com mail:emrecanozkok@gmail.com

Cevapla